Dokonując wyboru konstrukcji dachu, należy rozważyć czy ma być ona stalowa czy drewniana.

Stalowa konstrukcja dachu:

kratownica lub rygiel ze ściągiem.

Kratownica

Dobrze zaprojektowane wiązary kratowe cechują się mniejszym zużyciem materiału niż inne konstrukcje dachowe. Jednak wiąże się to z kilkoma uwarunkowaniami. Każdy układ kratownicowy stalowy czy drewniany będzie zabierał więcej przestrzeni z wysokości obiektu (obiekt będzie wyższy). Jeśli nie zastosujemy podsufitki, to cała konstrukcja pozostaje widoczna, a z uwagi na skomplikowany kształt utrzymanie jej w czystości jest bardzo pracochłonne. Kratownica może wymagać dodatkowych stężeń, czyli elementów poprzecznych, zwiększających jej sztywność.

Rygiel ze ściągiem

Układ konstrukcyjny, który można podzielić na elementy bardzo proste do transportu i wykonania. Daje to możliwość wykonania i montażu przez małe firmy lokalne, co może wpłynąć na mniejszy koszt.

Drewniana konstrukcja dachu:

W przypadku najczęściej spotykanych rozpiętości konstrukcji dla obiektów inwentarskich konstrukcja dachu będzie miała formę kratownicy. Kratownica drewniana zazwyczaj będzie oparta na ścianach murowanych. Zdecydowanymi zaletami takiej konstrukcji są: łatwość i szybkość montażu (lekkie elementy prefabrykowane), mniejszy koszt w porównaniu ze stalą oraz (w niektórych przypadkach prostego układu konstrukcyjnego) możliwość samodzielnego wykonania. Kratownice wykonywane w zakładzie prefabrykacji przez specjalistyczną firmę będą wykonane z drewna o znormalizowanej klasie, odpowiednio zaimpregnowanego, a połączenia będą wykonane za pomocą wprasowanych płytek kolczastych. Wykonując konstrukcję samodzielnie w tartaku nie uzyska się takiej jakości i dokładności. Decydując się na drewnianą konstrukcję dachu trzeba brać pod uwagę niedogodności tj. konieczność zabezpieczenia drewna przeciwpożarowo i przed korozją biologiczną (powtarzane okresowo) oraz krótszy czas eksploatacji w środowisku agresywnym biologicznie (w stosunku do stali).

Poprzedni artykuł

Zwiększenie wagi o 267%

Następny artykuł

Problemy z trawieniem dawki

Autor

Mariusz Szafarzyński

Mariusz Szafarzyński

St. specjalista ds. budownictwa inwentarskiego

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.