Bardzo często planując i budując oborę hodowcy nie do końca wiedzą jak zaplanować wielkość silosów paszowych (na sianokiszonki i kukurydzę). Typowi projektanci, nie mając doświadczenia żywieniowego i rozeznania w preliminarzu pasz na fermach, często pomijają tę niezwykle istotną z perspektywy działającej obory sprawę.

Warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, np. specjalistów z działu Agramatic De Heus, którzy od A do Z pomogą nam. Jeśli jednak projektowaniem zajmuje się ktoś inny, pamiętajmy, że podstawowym krokiem jest ustalenie ile DJP (duża jednostka przeliczeniowa) będzie znajdowało się w naszym gospodarstwie, czy podstawą odchowu młodzieży wszystkich czterech faz programu kaliber będzie sianokiszonka, czy będziemy wspomagać żywienie sianokiszonką z kukurydzy oraz czy w gospodarstwie będą opasy.

Kolejnym krokiem jest wzięcie pod uwagę jaką suchą masę pasz robimy najczęściej oraz czy w związku z inwestycją (powiększeniem stada) będziemy unowocześniać park maszynowy. Ma to bezpośredni wpływ na SM gotowego produktu. Starsza technologia maszyn wydłuża zbiór trawy, co skutkuje często zbieraniem materiału o SM powyżej 45 a nawet 50% SM. Nowsza technologia, skracająca ten proces w czasie, pomaga uzyskać sianokiszonkę o SM 35-40%.

Należy również zaplanować jakim systemem będzie okryty przyszły silos – czy będzie to folia, siatka, folia i siatka z oponami czy folia obsypana ziemią (różnica w ilości SM w 1 m3 w zależności od rozwiązania może wynieść nawet 10%). Również wysokość przyszłego silosu ma wpływ na ilość kg SM w 1 m3.

Podstawą jest przeprowadzenie bardzo dokładnego wywiadu przez doradcę z hodowcą. Im więcej informacji uzyskamy tym bardziej wartościowo i rozsądnie pomożemy zaplanować ilość i wielkość silosów. Głównym tego celem jest uniknięcie sytuacji notorycznego pozostawiania jednego pustego silosu (Ci którzy wiedzą ile kosztuje budowa, wiedzą że jest to nad wyraz zbędny luksus zwłaszcza w obecnej sytuacji) bądź powstania jeszcze trudniejszej sytuacji, gdy brakuje nam jednego silosu (silos miał być na pierwszy pokos trawy, a kiszonka z kukurydzy będzie jeszcze do końca czerwca).

Poprzedni artykuł

Prestartery - warto stosować?

Następny artykuł

Pełne ziarno pszenicy – wpływ na wyniki produkcyjne

Autor

Marcin Zięba

Marcin Zięba

St. specjalista ds. bydła

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.