Efektywna produkcja, czyli zapewnienie wysokiej wydajności i mniejszych kosztów to istotne zagadnienie dla każdego hodowcy, zwł. w obecnej sytuacji na rynku mleka.

O tym, jak w dzisiejszych czasach odnieść ekonomiczny sukces w hodowli bydła opowiadali podczas prezentacji eksperckich na targach rolniczych w Minikowie doradcy żywieniowi De Heus: Roman Mielcarek, Łukasz Zamojdzin oraz Marcin Kryger.

Wskazówek i porad było wiele. Przede wszystkim zwrócono uwagę na znaczenie racic i ich wpływ na zdrowie, więc i wydajność produkcyjną.

Na pytanie, co jest najważniejsze przy automatycznym systemie doju szybko i stanowczo odpowiedział Łukasz Zamojdzin, specjalista ds. bydła De Heus:

„Nogi.” – dopowiadając:

„Aby zadbać o racice należy pamiętać o:

 • regularnej i funkcjonalnej korekcji racic,
 • wysokiej jakości kąpielach racic,
 • czystej podłodze,
 • wygodnych legowiskach.”

minikowo

korekcja racic
Odbył się także pokaz korekcji racic, zaprezentowany w ramach Akademii Zdrowej Racicy De Heus.

Każda krowa wymaga regularnej korekcji racic. Najlepszym czasem do jej wykona­nia jest moment, kiedy nie są jeszcze wi­doczne problemy z poruszaniem się. Oznacza to, że nie powinniśmy czekać do momentu pojawienia się problemów z racicami, lecz wykonywać korekcję re­gularnie – co pół roku. W przypadku po­trzeby: urazów, skomplikowanych przy­padków, zabiegi korekcji należy wykonywać częściej.

_DSC6483 (Copy)

Poruszanie się krowy z chorymi racicami po­woduje u niej ból, uniemożliwiając jej stanie przy stole paszowym, podchodzenie do stacji paszowych, poideł, czy też do robota udojowego. Zbyt rzadkie podchodzenie do stołu powoduje nie tylko niższe pobranie pa­szy (mniej mleka), ale również prawdopodo­bieństwo kwasicy żwacza, co istotnie wpły­wa na parametry mleka, a w późniejszym czasie na inne problemy zdrowotne, w tym również gorszy rozród. Oczywiście spada produkcja mleka, rośnie ilość krów do podganiania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dbałość o wydajną produkcję to także kierowanie się zasadami dobrego żywienia, o których wspomniał Marcin Kryger, kierownik produktu ds. bydła De Heus.

minikowo

Te zasady to:

 • nieograniczony dostęp krów do paszy
 • dostarczanie świeżej paszy przez cały dzień
  • PMR dostępny dla krów przez 24 h
  • zadawanie PMRu 2 x dziennie + podgarnianie
 • stosowanie tylko wysokiej wartości i jakości kiszonek
 • zapewnienie struktury, gwarantującej prawidłowe funkcjonowanie żwacza
 • umożliwienie optymalnej ilości wizyt przy stole i w robocie

Roman Mielcarek – specjalista ds. bydła De Heus, mówił natomiast m.in. o ochronie cieląt, dostosowanej do pór roku oraz odchowie jałówek.

minikowo

„W obecnej sytuacji rynkowej kluczem do ekonomicznego sukcesu jest skupienie się na zdrowym odchowaniu cieląt, dobrym prowadzeniu jałówki oraz na przeprowadzeniu dobrego zasuszenia.” – reasumował Roman Mielcarek.

Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj. 

Co jeszcze działo się podczas targów rolniczych w Minikowie?

Stoisko De Heus oferowało wiele atrakcji dla swoich gości, tych starszych i młodszych. Poza prezentacjami o tematyce bydlęcej, specjaliści ds. trzody chlewnej przedstawili pokaz pt. wpływ wyników technicznych stada podstawowego na ekonomię produkcji trzody na przykładzie pewnego gospodarstwa. Nie zabrakło także quizów z wiedzy o hodowli oraz nagród za najlepsze wyniki, porad dotyczących poprawy wydajności produkcyjnej oraz atrakcji dla najmłodszych hodowców. Podczas, gdy rodzice i dziadkowie zajęci byli poszerzaniem swojej wiedzy oraz dzieleniem się doświadczeniami z zakresu hodowli, najmłodsi uczestniczyli w pokazach chemicznych, malowaniu wyjątkowych koszulek, grach i zabawach.

Zobaczcie sami co się działo:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

_DSC6500 (Copy)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

_DSC6428 (Copy) _DSC6442 (Copy) _DSC6495 (Copy) _DSC6325 (Copy) _DSC6412 (Copy) _DSC6356 (Copy)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

_DSC6202 (Copy) _DSC6229 (Copy)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

targi w Minikowie

Już dziś zapraszamy na targi do Siedlec! Czekamy na Was 3-4 września!

Moc atrakcji gwarantowana!

targi w Minikowie

Poprzedni artykuł

Światła nigdy za wiele

Następny artykuł

Wpływ wyników technicznych stada podstawowego na ekonomię produkcji trzody chlewnej. Targi w Minikowie

Autor

Karolina Pietrzko

Karolina Pietrzko

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.