Wygląd i zachowanie m.in. oczu, uszu, nóg, ogona, sierści czy też wypełnienie żwacza i brzucha oraz zachowania podczas wypasania to tylko niektóre czynniki, mogące dostarczyć informacji o stanie zdrowia krowy i docelowo pozwalające polepszyć wydajność.

Krowa, która jest anemiczna, ma dziwną sierść, jej oczy nie błyszczą się, a ogon jest ciągle podwinięty to krowa zestreso­wana. Być może jest zdominowana przez inną ze stada. Może obawiać się, że braknie jej paszy. Krowy są zwierzętami stadnymi – wspólnie odpoczywają, jedzą. Jednak często zdarzają się tzw. „krowy dominantki”, które są powodem odczu­wania stresu przez zwierzęta usytuowane niżej w hierarchii.

Na zachowania krów wpływają także przestrzeń, rozmieszczenie i ilość wenty­latorów, wymiary boksów legiskowych, wysokość rury karkowej, oświetlenie i klimat, rodzaj podłoża i poideł. Duże znaczenie mają także zmiany pogody, mieszanie grup, niepokój, zasuszanie, krowa w okresie rui, zmiana osób, obsługujących krowy, zmiana paszy.

Krowa wydajna to zdrowa krowa, czyli taka, która jest aktywna, ma zapewnioną przestrzeń i schronie­nie. Nie brakuje jej pokarmu, wody, powietrza i światła. Pełny brzuch, błyszczące oczy, mocne nogi ze zdrowymi racicami, dobrze wypeł­nione wymię, niepodwinięty ogon, wyprostowany grzbiet to także ce­chy krowy w dobrym stanie, który przekłada się na jej wysoką pro­dukcyjność.

Poprzedni artykuł

Ocena twardości jaj

Następny artykuł

Potrzeby loch = potrzeby hodowcy, cz.1

Autor

Marcin Sabiło

Marcin Sabiło

Kierownik regionalny ds. bydła

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.