Wielu ambitnie rozwijających się hodowców bydła mlecznego powiększa swoje gospodarstwa i produkcję. Powiększenie produkcji to jednak nie tylko wzrost wydajności, ale również zwiększenie pogłowia krów. Często obory, które posiadają są zbyt małe i nie dają możliwości rozwoju. Wielu hodowców decyduje się wówczas na „doklejanie” wiat, dobudówek, wybiegów, okólników czy adaptację innych niż obora, budynków.  Z takim też zagadnieniem zetknął się jeden z moich hodowców, który w ciekawy sposób zaadaptował tuczarnię na jałownik do utrzymywania i odchowu młodzieży żeńskiej.

Omawiany obiekt cechuję się tym, że połączono ze sobą dwa systemy utrzymania zwierząt: głęboką ściółkę i podłogę rusztową. Budynek będący dawniej chlewnią, wewnątrz został zaadaptowany na głęboką ściółkę, natomiast na zewnątrz dobudowano wiatę z kanałem rusztowym i stołem paszowym. Zdaniem samego hodowcy takie rozwiązanie to najlepszy kompromis pomiędzy komfortem zwierząt a Jego komfortem.

Jak twierdzi, bydło najwięcej wydala kału i moczu właśnie przy jedzeniu, zatem na kanale rusztowym przy stole paszowym, gdzie odchody są przydeptywane i trafiają do kanału gnojowicowego. Natomiast część legowiskowa to wygodna i sucha głęboka ściółka wewnątrz budynku, gdzie wypoczywają zwierzęta.

jałownik

Dziś, w tym obiekcie jest utrzymywane ok.  80 sztuk jałówek w wieku od 4. do 21. miesiąca życia. Hodowca bardzo sobie ceni wygodę i niski nakład prac przy codziennym użytkowaniu. Zaobserwował on bardzo niskie zużycie słomy do ściółki. Atutem takiego rozwiązania jest również pozyskiwanie gnojowicy, będącej cennym nawozem naturalnym.

Część legowiskową wewnątrz budynku i część zewnętrzną – podłogę rusztową podzielono na 5 sektorów. Sektory te, to poszczególne grupy zwierząt, charakteryzujące się podobnym do siebie wiekiem, wzrostem i masą ciała. Na uwagę zasługują również drabiny paszowe zamontowane na stole paszowym. Dwa sektory wyposażone zostały w drabiny skośne dla cieląt i jałówek do ok. 8 miesiąca życia. W pozostałych trzech sektorach dla starszych zwierząt, zamontowane zostały drabiny paszowe zatrzaskowe mające na celu łatwe poskromienie zwierzęcia przy zabiegach typu szczepienia czy inseminacje.

jałownik2

W budynku zainstalowano poidła izolowane i podgrzewane, aby nie zamarzły zimą przy ujemnych temperaturach; zamontowano je na zewnątrz budynku przy kanale rusztowym. Hodowca zwraca uwagę na takie umiejscowienie poideł ponieważ zwierzęta rozchlapują wodę na podłodze rusztowej, a nie na ściółce, co zapobiega nadmiernej produkcji obornika.

Poprzedni artykuł

Kwalifikacje do pracy ze zwierzętami

Następny artykuł

Przyszłość drobiu w Polsce - potrzeby rynków eksportowych

Autor

Wojciech Kowalski

Wojciech Kowalski

Specjalista ds. bydła

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.