Korekcja racic to niezbędny element dbałości o dobrostan zwierząt, wpływający na wydajność mleczną stada. Krowy z chorymi racicami, czyli kulawiznami cierpią, słabiej poruszają się, nie manifestują rui. W związku z tym rzadziej podchodzą do stołu paszowego, poideł stacji paszowych czy też do robota udojowego.

Wynikiem takiego zachowania jest niższe pobranie paszy, co w efekcie oznacza mniejszą wydajność mleczną. Następstwem tego jest także prawdopodobieństwo wystąpienia kwasicy żwacza oraz ketozy, co istotnie wpływa na gorszy rozród oraz parametry mleka, a w późniejszym okresie również na inne problemy zdrowotne. Właśnie dlatego tak ważne jest przeprowadzanie regularnej korekcji racic.

Kiedy i jak przeprowadzać korekcję?

Najlepiej korekcję przeprowadzać systematycznie i profilaktycznie, zaczynając jeszcze zanim krowa kuleje. Lepiej i ekonomiczniej jest zapobiegać niż leczyć.

Najlepszym momentem do wykonania tego zabiegu jest moment przejścia w fazę zasuszenia. Nie ponosimy wówczas ryzyka utraty mleka, dajemy sobie i zwierzęciu czas na wyleczenie trudnych schorzeń tak, by po wycieleniu zwierzę mogło zdrowo poruszać się. Kolejny raz dokonujemy przeglądu stanu racic i korygujemy je w okolicach szczytu laktacji lub wcześniej, jeśli zauważymy jakiekolwiek symptomy kulawizny.

Nie zapominajmy też o jałówkach. Niestety, młode zwierzęta w warunkach udomowienia (przebywanie cały rok w oborze) często wymagają naszej interwencji wcześniej, zanim wejdą w laktację. Należy również pamiętać, aby nie przeprowadzać korekcji u krów, które jej nie wymagają. Może to bowiem spowodować okaleczenie poprzez np. zbyt krótkie przycięcie długości palca, nadmierne obniżenie podeszwy palca oraz zbyt mocne obniżenie piętek, pełniących rolę amortyzatora. Pamiętajmy, że granica pomiędzy dobrze wykonaną korekcją a okaleczeniem zwierzęcia jest bardzo cienka – zaledwie kilka milimetrów.

 

Poprzedni artykuł

Nagłe padnięcia tuczników

Następny artykuł

Jak długo trwa ruja?

Autor

Piotr Gójski

Piotr Gójski

Kierownik regionalny ds. bydła

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.