Akademia Zdrowej Racicy powstała w 2012 roku. W ramach projektu przeprowadzamy praktyczne warsztaty funkcjonalnej korekcji racic na terenie całego kraju.

Jedno z takich szkoleń zostało zorganizowane w miejscowości Wola Wodzyńska (mazowieckie) w Gospodarstwie Adama Bobra.

Celem takich warsztatów jest podniesienie świadomości wśród hodowców i poszerzanie wiedzy na temat prawidłowo wykonanej korekcji racic. Chcemy przekonać hodowców, że korekcja to konieczność, bez której nie można mieć dobrych wyników i zdrowych krów.

Pokazy cieszą się dużym zainteresowaniem, co świadczy m.in. o tym, że hodowcy borykają się z dotkliwymi  i kosztownymi konsekwencjami złego stanu zdrowia racic.

Ciągły wzrost wydajności krów zmusza je do nieustannego pobierania paszy, tym samym odbierając czas na odpoczynek. Automatycznie większe pobranie paszy to częstsze wydalanie, skutkujące bardziej wilgotnym i agresywnym środowiskiem, co sprzyja chorobom infekcyjnym. Dodatkowo mamy coraz cięższe krowy, a więc większe obciążenie racic.

Część praktyczna szkolenia rozpoczyna się od omówienia, na przykładach, oceny ruchów krów mlecznych. System oceny lokomocji krowy pozwala na szybkie wychwycenie rozwijającej się kulawizny.

Kulawizna krów mlecznych negatywnie wpływa na:

  • reprodukcję,
  • pobranie suchej masy,
  • wydajność mleczną
  • kondycję.

Macie kulawe krowy w stadzie? Jak sobie z nimi radzicie?

Więcej o korekcji racic już wkrótce. Zajrzyjcie tutaj.

Poprzedni artykuł

Kanibalizm - przyczyny

Następny artykuł

Biegunki u prosiąt na porodówce - przyczyny chorobowe

Autor

Małgorzata Gęsicka

Małgorzata Gęsicka

Specjalista ds. bydła

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.