Zaraz po urodzeniu, cielęta trafiają do pojedynczych kojców wewnątrz budynku (zimą dodatkowym źródłem ciepła są promienniki, które sprawiają, że cielęta są dobrze wysuszone).

Najpóźniej do 2 godzin po porodzie podawana jest siara, którą dalej stosujemy 3x dziennie. Na fermach, na których średnia porodów sięga 3 szt./dzień podawana jest siara zbiorcza.

cielęta
Zaraz po urodzeniu cielęta trafiają do pojedynczych kojców wewnątrz budynku

Po trzech dniach przebywania w budynku, cielęta przenoszone są do pojedynczych budek typu igloo. Od tego momentu przechodzą na preparat mlekozastępczy Ekono-Milk (2x dziennie) oraz rozpoczynają pobieranie paszy stałej. Początkowo jest to Kaliber Musli, a następnie Kaliber Starter. Oczywiście mają stały dostęp do świeżej wody.

Budki igloo
Budki igloo

Cielęta przebywające w igloo odpajane są indywidualnie wiadrami ze smoczkiem. Przez cały czas przebywania oseska w igloo, a jest to cały okres odpajania 7-8 tygodni, wiadro przypisane jest do konkretnej budki, a tym samym do konkretnego cielęcia.

Wymiana wiader, smoczków następuje po zakończonym okresie stosowania preparatu mlekozastępczego. Usuwanie obornika, mycie i dezynfekcja igloo wykonywana jest przed umieszczeniem kolejnego cielaka w budce.

Kolejnym etapem dla naszych cieląt jest umieszczenie ich w drewnianych budkach, po 5 sztuk w każdej.

Drewniane budki dla cieląt
Drewniane budki dla cieląt

Cielęta przebywają tutaj do 4 miesiąca życia. Około 12 tygodnia stopniowo przechodzą z paszy Kaliber Starter na Kaliber Junior, mając stały dostęp do siana oraz świeżej wody. W końcowym etapie tego okresu do żywienia wprowadzany jest specjalnie przygotowany dla nich TMR.

Jak Wam się podobają budki igloo?

Poprzedni artykuł

Z serii: zasłyszane…

Następny artykuł

Raj na ziemi... - dla zwierząt

Autor

Piotr Kasprowicz

Piotr Kasprowicz

St. specjalista ds. bydła

1 komentarz

  1. zbyś
    16 lipca 2016 at 19:41 — Odpowiedz

    Podobaja się.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.