W fazie cielności należy skupić się na stymulacji zwierzęcia do wzrostu. Obliczanie prawidłowej dawki pokarmowej zapewnia wystarczające pobranie białka. Ponadto na tym etapie jałówka przygotowywana jest do bezproblemowego porodu i wysokiej produkcji mleka.

Bardzo ważny jest również ruch, który poprawia krążenie krwi. W momencie gdy jałówka zachodzi w ciążę, gospodarka hormonalna całkowicie się zmienia. Hormony stymulują rozwój cielęcia i przygotowują jałówkę do porodu i produkcji mleka. W okresie ciąży zwierzę pobiera dużą ilość suchej masy oraz wymaga odpowiedniej ilości białka i energii, które zapewniają jej dalszy wzrost.

Wymię zaczyna się rozwijać w ostatnich 6 tygodniach ciąży. Jeśli zwierzę jest dobrze karmione, wymię rozwinie się właściwie i nie będzie problemów z rozwarciem szyjki macicy i porodem. Stosowanie Bestermine Kaliber wspomaga rozwój i utrzymanie płodu ciężarnej jałówki. Zalecana dawka w tym okresie to 150 g/sztukę dziennie. Wycielenie jałówki jest jednocześnie zakończeniem programu Kaliber, którego efektem jest obniżenie wieku pierwszego wycielenia oraz poprawa zysków gospodarstwa.

Korzyści wdrożenia planu odchowu jałówek – Kaliber:

■ niższe koszty odchowu – krótszy o 2 miesiące odchów, czyli mniejsze zużycie pasz objętościowych,
■ wyższa produkcja mleka – nawet 1500 litrów więcej w 3 pierwszych laktacjach,
■ większa długowieczność zwierząt – większa życiowa produkcja,
■ uzyskanie własnych zwierząt na remont stada, do sprzedaży,
■ większy zysk dla gospodarstwa – mniejsze zużycia paszy/więcej mleka/własne zwierzęta na remont, a nie z zakupu.

Aby jeszcze lepiej zapoznać się z zaletami właściwego odchowu jałówek, warto przyjrzeć się powyższej tabeli. Przedstawia ona wydajność stada w pewnym gospodarstwie, stosującym program Kaliber. Wyniki w tabeli wskazują na bardzo wysoką produkcję mleka jałówek w pierwszych 100 dniach laktacji, przy czym pierwiastki w 305 dni uzyskują wydajność prawie 11 tysięcy litrów mleka. 2. i 3. laktacja tych zwierząt to już wydajności kolejno ponad 12 i prawie 13 tysięcy litrów mleka w 305 dni. Tak wybitne wyniki produkcyjne tego stada krów potwierdzają istotny wpływ odchowu jałówek na produkcję mleka.

Poprzedni artykuł

Zasiedlenie nowego obiektu - cz. 2

Następny artykuł

Jak dokładnie odmierzyć wodę ?

Autor

Marcin Kryger

Marcin Kryger

Kierownik produktu ds. bydła

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.