W obecnych czasach, kiedy coraz więcej krów przez cały rok utrzymywanych jest w tzw.  systemie alkierzowym często możemy się spotkać z „niedoborami światła”, które w chowie bydła spełnia niezwykle ważną rolę nie tylko w kwestiach rozrodu, ale również ilości produkowanego mleka.

Kiedy  oświetlenie jest właściwe? Kiedy bez problemu jesteśmy w stanie przeczytać w oborze gazetę np. siedząc na legowisku.

Światło odbierane jest przez krowy poprzez receptory promieniowania świetlnego, znajdujące się w siatkówce oka. Naukowo stwierdzono, że wpływa ono na hamowanie wytwarzania enzymów odpowiedzialnych za syntezę melatoniny w szyszynce, co skutkuje obniżeniem jej poziomu we krwi.

U krów utrzymywanych w jasnych oborach, doświetlanych podczas krótkich dni zaobserwowano obniżenie aktywności szyszynki, co wpłynęło pozytywnie na pobudzenie funkcji podwzgórza, które wzmaga aktywność jajników.

Oddziałuje to również na ilość produkowanego mleka krowy. U zwierząt, które utrzymywane są w odpowiednio oświetlonym przez 16 godzin budynku wzrost wydajności może wynieść średnio ok. 7% w stosunku do tych przebywających w budynkach ze słabym oświetleniem.

Światło ma również wpływ na pobranie paszy. Jak wiadomo krowa powinna mieć do niej dostęp 24h/dobę. Ważne jest więc, aby nocą stół paszowy był również doświetlony, co zachęci krowy do podchodzenia do niego. I znów możemy podkreślić wpływ światła na rozród. Jeśli krowa nie pobiera paszy spada jej kondycja.

Podsumowując, jeśli nie dostarczymy krowie odpowiedniej ilości światła możemy spodziewać się problemów z rozrodem. Brak ciąży = brak kolejnej laktacji = brak mleka, co prowadzi do braku opłacalności, a wysoka i tania (szczególnie w obecnej sytuacji) produkcja jest kluczem do sukcesu każdego gospodarstwa mlecznego.

Zwracajmy na to uwagę, projektując nowe budynki. Powinny być one dobrze oświetlane światłem słonecznym, a system oświetlenia sztucznego powinien był funkcjonalny, a zarazem tani w eksploatacji. W starych oborach natomiast często dobry efekt daje solidne umycie zabrudzonych okien, a także, jeśli jest taka możliwość – zapewnienie krowom dostępu do wybiegu.

Poprzedni artykuł

Smoleń - wysiękowe zapalenie skóry

Następny artykuł

Efektywna produkcja. Targi rolnicze w Minikowie

Autor

Marek Oreszczuk

Marek Oreszczuk

Specjalista ds. bydła

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.