Obrzęk wymienia najczęściej jest efektem reakcji obronnej organizmu krowy na czynniki zewnętrzne (drobnoustroje chorobotwórcze) lub wewnętrzne będące wynikiem nieprawidłowej gospodarki mineralnej.

Obrzękowi wymienia towarzyszy ból. Nałożenie maści na wymię usprawni krążenie i do pewnego stopnia złagodzi ból. Najważniejsze jednak, aby skupić się na znalezieniu przyczyny wywołującej obrzęk. Zwalczanie przyczyny jest zawsze tańsze i efektywniejsze od leczenia.

Jeżeli przyczyną obrzęku nie jest kliniczne zapalenie wymienia, a pojawia się w okresie okołowycieleniowym to najprawdopodobniej jest to efekt gromadzenia się dużej ilości wody w komórkach organizmu, między innymi w komórkach gruczołu mlekowego. Najczęściej problem ten dotyczy cielnych jałówek. Jego przyczyną jest stres oksydacyjny, spowodowany obecnością wolnych rodników.

W praktyce, pozytywne efekty przynosi podawanie jałówkom i krowom przed wycieleniem produktów z solami anionowymi, które łagodzą obrzęk wymienia. Sole anionowe są zawarte w paszy Prelacto oraz Bestermine EB-MIX, których podanie 3 tyg. przed porodem znacznie ograniczy obrzęk wymienia. W tym czasie należy wstrzymać się z podawaniem lizawek solnych oraz innych dodatków zawierających znaczne ilości sodu.

PK (26)

Poprzedni artykuł

Wpływ wyników technicznych stada podstawowego na ekonomię produkcji trzody chlewnej. Targi w Minikowie

Następny artykuł

Wpływ zastosowanego materiału ściółkowego na jakość łap

Autor

Wiesław Płecki

Wiesław Płecki

St. kierownik produktu ds. bydła

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.