Hodowla nioski reprodukcyjnej to trudny biznes, a maksymalizacja produkcji przy jednoczesnej optymalizacji kosztów i dbaniu o dobrostan ptaków to nie lada wyzwanie. Dla tych, którzy nie boją się go podjąć i chcą rozwijać produkcję firma De Heus zorganizowała Forum Reprodukcyjne.

c (7) (Copy)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I spotkanie, zorganizowane przy współpracy z firmą Aviagen, zgromadziło w Mławie, Opalenicy oraz w Częstochowie,  ponad 130 hodowców.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jajo – główny temat I Forum Reprodukcyjnego

Wykłady dotyczyły m.in. pierwszych trzech minut jaja i poruszały istotne czynniki, które podczas wyżej wspomnianych trzech minut odgrywają niezwykle istotną rolę w produkcji doskonałej jakości jaj wylęgowych. Przedstawiony został także temat jaj ściółkowych, wszystkich przyczyn ich znoszenia oraz zapobiegania ich produkcji.

c (6) (Copy)

O wadach jaj reprodukcyjnych, ich przyczynach i rozwiązaniach opowiadała Katarzyna Tomaszewska, specjalista ds. drobiu De Heus.

_DSC7413 (Copy)

„Na fermach pojawia się wiele nietypowych jaj – jaj o zmienionej barwie, kształcie, rozmiarze. Znoszenie przez kury takich okazów może być spowodowane wieloma nieprawidłowościami, zarówno zdrowotnymi jak i warunkami zootechnicznymi na fermie. Jednak, jaja niestandardowe nie mają wartości wylęgowych czego następstwem jest mniejsza korzyść finansowa z hodowli.” – mówiła.

jajka
Przykładowe wady jaj

Uczestnicy spotkania poznali nie tylko wady, jakie pojawiają się na fermach, ale i sposoby ochronny przed nimi.

Warsztaty

Nieodłącznym elementem każdego spotkania będą warsztaty. Uczestnicy I Forum podczas części praktycznej mieli możliwość sprawdzenia twardości skorupy jaja przy pomocy urządzenia zwanego futura (w urządzeniu mierzona w newtonach jest siła nacisku na jajko do momentu pęknięcia skorupy).

IMG_4829 (Copy)

W następnej części hodowcy mogli zobaczyć wadliwe, wcześniej zebrane eksponaty z własnych ferm. Ich obserwacje oraz wysłuchane wcześniej wykłady pozwoliły odpowiedzieć na pytania z trzeciej części warsztatów, czyli quizu, oczywiście z nagrodami.

forum (1) (Copy)

_DSC7374 (Copy)

_DSC7438 (Copy)

Kiedy II Forum Reprodukcyjne?

Kolejne Fora hodowców niosek reprodukcyjnych odbywać się będą w półrocznych odstępach czasowych. II Forum Reprodukcyjne odbędzie się w I kwartale 2017 roku.

Jaką tematykę będą poruszały kolejne spotkania?

W odpowiedzi na to pytanie pomogli uczestnicy pierwszego spotkania, określając najważniejsze obszary hodowli oraz takie, które sprawiają najwięcej trudności. Własnie do takiej tematyki nawiązywać będą kolejne spotkania. Wszystko po to, aby wspólnie polepszać jakość produkcji oraz zwiększać to, na czym hodowcom najbardziej zależy, czyli wynik ekonomiczny.

Spotkania pełnią nie tylko funkcję szkoleniową, ale i stanowią miejsce wymiany doświadczeń hodowców, dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami i potrzebami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poprzedni artykuł

Efektywna hodowla bydła - pobranie paszy. Targi rolnicze w Siedlcach

Następny artykuł

Jak chronić się przed ASF?

Autor

Karolina Pietrzko

Karolina Pietrzko

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.