Wilgotność – najlepiej 50%-70%

Optymalna wilgotność względna powinna wynosić od 50% do 70%. Wysoka wilgotność powoduje nadmierną kondensację pary wodnej, a w konsekwencji wzrost zachorowań. Zbyt niska wilgotność sprzyja zapyleniu powietrza, prowadzącego do pogorszeniu stanu upierzenia ptaków oraz pojawienia się problemów ze schorzeniami układu oddechowego.

Ściółka – najbezpieczniejsze wióry z drewna

Najpopularniejszym materiałem na ściółkę stosowanym w Polsce jest słoma. Na wstawienie zaleca się zaścielenie warstwy grubości 8-10 centymetrów. Jednak najlepszym i najbezpieczniejszym materiałem na ściółkę są suche i czyste wióry z miękkiego drewna. Wówczas zaleca się zaścielenie warstwy 5-8 cm. Powierzchnia ściółki w kręgu musi być lekko ubita i w miarę gładka. Bez względu na rodzaj ściółki należy ją spryskać preparatem dezynfekcyjnym i grzybobójczym.

Światło – natężenie nad kręgiem

Długość dnia świetlnego przez 1 dzień odchowu to 24 godziny. Natężenie światła (nad kręgiem) powinno wynosić 100 luxów. Od drugiego dnia  stopniowo zmniejszajmy długość dnia świetlnego oraz natężenia światła, tak aby w 6-8 dniu wynosił on 12 godzin światła, przy natężeniu 6-10 luxów. W przypadku zjadania ściółki lub dziobania się ptaków natężenie zmniejszamy do 3 luxów. Wszystkie zmiany w oświetleniu są uzależnione indywidualnie od wstawionego stada.

Temperatura – najbardziej niebezpieczne wahania temperatury

Temperatura pod kwoką w dniu wstawienia powinna wynosić 33-36 °C (żaden inny gatunek drobiu nie ma tak wysokich wymagań pod tym względem). Dla ptaków niebezpieczna jest zarówno niska jak  wysoka temperatura. Wahania temperatury, szczególnie nadmierny jej wzrost wywołuje silny stres u indyków. Jego efektem jest obniżenie tempa przyrostu ptaków oraz wzmożona zachorowalność. Ptaki są najlepszym wskaźnikiem prawidłowości panującej w budynku temperatury (rozłożenie w kręgu, na hali). Bardzo ważna więc jest obserwacja zachowania stada.

Obsada – najistotniejsza płeć

W odchowie indyków istotna dla obsady jest płeć ptaków. Do 6 tygodnia życia obsada indorów na metr kwadratowy powinna wynosić 8 sztuk, indyczek – 10 sztuk.

Odchów piskląt – kluczowe odpowiednie warunki wzrostu

Jedną z metod odchowu są kręgi o średnicy 3,6-4,5 metra, w których umieszcza się odpowiednio 250-350 sztuk piskląt.  Każdy krąg musi być wyposażony w elektryczną lub gazową kwokę o mocy ok. 5,0 kW, zawieszoną na wysokości ok. 90-120 cm nad ściółką, 4 poidła automatyczne typu dzwon, 4-6 tacki do paszy. Pisklęta można całkowicie rozpuścić z kręgów około 7-8 dnia. Wcześniej zaleca się łączenie po dwa kręgi, co pozwoli na stopniowy przebieg procesu rozpuszczenia ptaków.

odchów piskląt
Odchów piskląt

Poidła napełniamy wodą na godzinę przed wstawieniem. Jeśli pisklęta dostarczane są z większej odległości, wskazane jest podanie paszy w godzinę po podaniu wody. Po wstawieniu piskląt i skontrolowaniu ich stanu należy pozostawić je w spokoju na około godzinę.

Więcej o chowie i hodowli indyka odnajdziecie na stronie Akademii Indyka – projektu, którego celem jest poprawa dobrostanu tych wyjątkowych ptaków oraz wzrost wyników produkcyjnych.

Poprzedni artykuł

Akademia A’locha - wsparcie dla hodowców stada podstawowego

Następny artykuł

Jakość noży w wozie paszowym a jakość TMRu

Autor

Sławomir Łosiński

Sławomir Łosiński

St. specjalista ds. drobiu

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.