W ostatnich latach, podczas gdy rynek produkcji żywca kaczego nieustannie rośnie, hodowcy zmuszeni są borykać się z wieloma czynnikami, które mogą negatywnie wpływać na wynik końcowy produkcji. Tym bardziej warto więc dołożyć wszelkich starań, by zadbać o ekonomię hodowli. Właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na pierwszy tydzień życia ptaków – jeden z najważniejszych okresów w odchowie nie tylko kaczek, ale i pozostałych gatunków drobiu. Aby skutecznie wykorzystać potencjał ptaków, hodowca zmuszony jest zapewnić im jak najlepsze warunki bytowe.

Dlaczego pierwsze 7 dni są tak ważne?

Ponieważ:

 • efekt końcowy tuczu, który jest bardzo krótki i przypomina sprint w dużej mierze zależy od dobrego startu. Ptaki w pierwszym tygodniu życia budują bowiem wiele ważnych narządów i układów, od których zależy ich dalszy zdrowy rozwój. Układ kostny, krwionośny, nerwowy odpornościowy i wiele innych kształtuje się właśnie w czasie pierwszych dni życia. Bez tej kostnej „ramy” i układów wspierających ptak nie będzie miał jak i na czym zbudować masy.
 • pisklę w pierwszych dniach ma tak szybki metabolizm i tempo przyrostu, jakie już nigdy więcej w swoim życiu już nie osiągnie.
 • przez pierwsze 4-5 dni ptak wchłania woreczek żółtkowy, który dostał od matki w formie niezbędnych przeciwciał oraz substancji do dalszego funkcjonowania. Każdy problem w 1 tygodniu życia negatywnie wpływa na wykorzystanie woreczka.
 • kilkudniowy ptak nie ma wykształconego ośrodka termoregulacji i nie potrafi regulować temperatury. Jakikolwiek stres lub cierpienie wywołuje tylko jeden odruch – wołanie o pomoc! Hodowcy muszą wiedzieć jak i kiedy pomóc.

Kluczem do sukcesu jest przygotowanie kacznika w taki sposób, aby zapewnić młodym ptakom komfort bytowy. Poniżej kilka wskazówek jak obiekt powinien wyglądać i co hodowcy powinni zrobić.

 • Umycie obiektu + dezynfekcja

Usunięcie obornika z pomieszczeń oraz umycie obiektu to podstawowa czynność, przygotowująca obiekt do wstawienia. Do mycia powinno się używać ciepłej wody. Nie może być ona gorąca, ponieważ ta dobrze usuwa tłuszcz, lecz nie reaguje na produkty białkowe. Dezynfekcja ma na celu usunięcie patogenów ze środowiska bytowania ptaków.

 • Obsada

Między 1 a 20 dniem obsada może wynosić 15 szt./m2 . W drugiej części cyklu należy zmniejszyć obsadę do 5 szt./m2

 • Ściółka

Najlepszym materiałem ściółkowym jest cięta słoma. Powinna być ona sucha, czysta oraz wolna od grzybów, o grubości do 10 cm. Przed rozłożeniem ściółki powinno się wygrzać posadzkę do minimum 28oC. Zimna posadzka negatywnie wpływa na rozwój ptaków:

 • powstaje wówczas punkt rosy na posadzce, wywołujący zawilgocenie ściółki;
 • obkurcza naczynia krwionośne wokół woreczka żółtkowego, prowadząc do gorszego wykorzystania „pokarmu” który dała ptakowi matka
 • Temperatura

Powinna być mierzona na wysokości dziobu ptaka. Przez pierwsze 3 dni ich życia powinna wynosić 30oC. Po 3 dobie powinno się stopniowo obniżać temperaturę, lecz nie więcej niż o 2oC dziennie. Komfort cieplny ptaka to suma temperatury i wilgotności. Najkorzystniej, kiedy wynosi on 93 pkt. Aby ptak czuł się komfortowo w temperaturze 30oC musi ona osiągnąć wilgotność w granicach 63-65%.

Warto obserwować stado. Ptaki opowiedzą czy jest im dobrze. Zbyt niska temperatura powoduje, że gromadzą w zbite grupy w obiekcie. Zbyt wysoka temperatura prowadzi do obniżenia aktywności ptaków, „ziania” oraz usadowienia się ich pod ścianami.

 • Wentylacja

Dostęp do świeżego powietrza jest czynnikiem decydującym o dobrych wynikach produkcyjnych. Należy jednak uważać i unikać przeciągów na obiekcie. Prędkość powietrza na wysokości ptaka powinna wynosić max 0.3 m/s.

 • Dostęp do wody

Woda musi być czysta, dobrej jakości oraz, co bardzo ważne, dostępna przez cały okres produkcji. W pierwszym tygodniu życia zaleca się, aby temperatura wody kształtowała się na poziomie 15-25oC. Zbyt ciepła woda jest dobrym siedliskiem do rozwoju drobnoustrojów oraz ogranicza pobór przez ptaki. Zbyt zimna natomiast wychładza organizm. Do 10 doby życia na 1 poidło kropelkowe przypada 25 kaczek, przy czym na poidło typu „plason” – 150 szt. W każdym obiekcie gdzie zamontowane są poidła kropelkowe obowiązkiem jest użycie poideł odwracalnych w ilości 1 poidło na 125 kaczek do 4 doby życia. Poidła powinny być tak na takiej wysokości, aby minimalizować rozlewanie wody.

 • Dostęp do paszy

Przez cały okres produkcji kaczki powinny mieć dostęp do paszy. Pasza powinna być dobrze zbilansowana do wieku ptaków. Powinna charakteryzować się dobrą strukturą. Zbyt duża ilość pyłu w paszy powoduje zaklejanie się otworów nosowych oraz oczu, prowadząc do infekcji.

Zarówno w pierwszych dniach, jak i w kolejnych ważna jest obserwacja ptaków oraz stosowanie się do zasady 3P – popatrz, pomyśl, popraw. Warto więc, wchodząc do kacznika ukucnąć na chwilę, popatrzeć na zachowania ptaków, skontrolować warunki, przemyśleć działania i jeśli trzeba wdrożyć odpowiednie działania korygujące.

Zdrowe ptaki powinny być ruchliwe, aktywne. Po przewróceniu szybko wstają. Muszą posiadać „żywe” – błyszczące oko oraz zgojony pępek. Chętnie żerują i piją wodę. Ważne, by nie miały sklejonego puchu, który świadczy o złych warunkach panujących w obiekcie.

Poprzedni artykuł

Wrzody racic

Następny artykuł

Pięć strzałów

Autor

Marcin Szukalski

Marcin Szukalski

Specjalista ds. drobiu

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.