Sukces w produkcji drobiarskiej zależy od wielu czynników. Duży wpływ na wynik techniczny ma jakość piskląt oraz paszy, ale na te czynniki hodowcy mają niewielki wpływ. Mikroklimat w budynku zależy tylko i wyłącznie od hodowców, których rolą jest minimalizacja negatywnego wpływu warunków zewnętrznych na hodowlę.

Podstawowym narzędziem do utrzymywania odpowiednich warunków w kurniku jest prawidłowo zaprojektowana i sprawnie działająca wentylacja. Presja hodowców na uzyskiwanie coraz lepszych wyników technicznych wymaga od firm genetycznych prowadzenia selekcji w kierunku coraz szybszego wzrostu, a od firm paszowych coraz bardziej skoncentrowanych pasz. Również konsumenci mają coraz większe oczekiwania co do jakości produktu. Co za tym idzie, wszelkiego rodzaju wady tuszki powstałe w wyniku złej jakości ściółki, w tym zapalenie skory poduszki stopy, powodują straty ekonomiczne. W efekcie budynki inwentarskie muszą być wyposażone w coraz to bardziej wydajne i nowoczesne systemy wentylacyjne, w trosce o efektywny wzrost i dobrostan ptaków.

Obecnie na rynku wyróżniamy kilka typów systemów wentylacyjnych:

  • Wentylacja poprzeczna

Charakteryzuje się wlotami powietrza usytuowanymi na jednej dłuższej ścianie budynku
i wentylatorami na przeciwległej ścianie. Może być stosowana w budynkach o maksymalnej szerokości 12 metrów.

  • Wentylacja dachowa

Ten system polega na umieszczeniu kominów w szczytowej części dachu oraz wlotów powietrza na przeciwległych, dłuższych ścianach budynku.

  • Wentylacja tunelowa

Taki system polega na umieszczeniu wlotów w przedniej części budynku i wentylatorów w części tylnej, najlepiej w ścianie szczytowej. Dzięki zwiększeniu przepływu powietrza służy głownie do obniżania temperatury odczuwalnej.

  • Wentylacja kombi

To połączenie systemu kominowego i tunelowego. Pozwala na optymalne zrównoważenie klimatu w warunkach zarówno wysokich jak i niskich temperatur. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem w naszej strefie klimatycznej.

Ciąg dalszy za tydzień.

Poprzedni artykuł

Jak doradca żywieniowy pomaga w hodowli?

Następny artykuł

Kolorowi Panowie

Autor

Maciej Grzybek

Maciej Grzybek

Ekspert ds. drobiu

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.