Z punktu fizjologii gęsi okres życia od 10 tygodnia, przyjmuje się jako czas początku pierwszej wymiany  piór. Okres ten trwa różnie, w zależności od  kondycji ptaków, czyli ich stanu zdrowia oraz  masy ciała. W wieku 10 tyg. gąski powinny ważyć min. 5 kg, a gęsiory 5,5 kg.

Okres tuczu jest dla ptaków czasem wytężonego anabolizmu, na który składa się: odbudowa pełnego i zdrowego pierza oraz dalszy przyrost tkanki mięśniowej i tłuszczowej, tkanka kostna czyli szkielet, a konkretnie kości długie już kończą swój rozwój, następuje pełna mineralizacja.

Opisany wyżej okres tuczu  powinien się zakończyć do 13 tygodnia życia. Jest jakoby przygotowaniem ptaków do właściwego, a dokładniej mówiąc finalnego okresu, który każdy hodowca zna pod pojęciem tucz owsiany.

Dlatego też w okresie od 10 do 13 tyg. nie należy zmniejszać dziennej dawki paszy treściwej, której pobranie powinno wynosić min. 250 gram/szt. Skład mieszanki paszowej powinien zawierać min. 14,5-15% białka ogólnego oraz 2650-2680 kcal. Nie należy w tym okresie przeganiać gęsi na duże odległości, po wybiegach, ani dokarmiać słabej jakości i starymi zielonkami oraz sianem, ponieważ będzie to ograniczało przyrosty masy ciała, które w tym okresie warunkują dalszy sukces w tuczu owsem.

Od 10 tygodnia gęsi powinny już jeść mieszankę pełnoporcjową, zawierającą min. 20% całego ziarna owsa, tak by w momencie przejścia wyłącznie na tucz owsem, nie doszło do kilkudniowego spadku pobrania paszy, co skutkowałoby zatrzymaniem przyrostów masy ciała.

Najczęściej wymieniony okres tuczu przypada na czas letni, czyli okres upałów. Pojawia się wtedy problem z mniejszym pobraniem paszy, dużym stresem, który skutkuje osłabieniem organizmu oraz mniejszymi przyrostami masy ciała.

Kaczka
Kaczka

Co możemy zrobić w tym okresie?

  • wykorzystać wybiegi, na których rosną duże drzewa dające spore powierzchnie cienia, które będą chronić ptaki przed bezpośrednimi promieniami słońca;
  • budować lekkie i  jak największe powierzchniowo wiaty, tak by gęsi miały schronienie przed upałem;
  • w celu wzmocnienia kondycji ptaków możemy podawać im do wody kompleks wit.  A, D3, E i C, w sposób cykliczny tj. 2 do 3 dni przed zapowiadanymi upałami, przygotowując organizm. Następnie należy zrobić 2 dni przerwy i ponowić podawanie na 2 dni. Można dodatkowo podać elektrolity do wody oraz czystą formę wit. C w dużej dawce;
  • zapewnić ptakom stały dostęp do czystej i zdatnej do spożycia wody.

„TUCZ OWSIANY’’ – założenia teoretyczne

Celem jest uzyskanie tuszek gęsi o dobrym umięśnieniu oraz odpowiednim otłuszczeniu.  Tuczyć należy wyłącznie całym ziarnem owsa. Tucz powinno się rozpocząć najpóźniej w 13 tygodniu życia. Przez pierwsze 4-5 dni gęsi powinny zjadać min. 250-300 gram dziennie, a następnie do woli, przy czym pobranie ziarna owsa powinno wynosić min. 400 gram dziennie.

Ziarno owsa najlepszej jakości powinno charakteryzować się ładnym jasnożółtym kolorem, brakiem jakiegokolwiek zapachu pleśni, masą właściwą, czyli gęstością na poziomie 450-550kg/m3, brakiem jakichkolwiek zanieczyszczeń (ziemia, piach, słoma, odchody gryzoni, odchody szkodników zbożowych, tj. wołek zbożowy).

Podobnie jak w przypadku tuczu wcześniejszego należy postępować podobnie, tj. ptaki muszą mieć stały dostęp do czystej i zdatnej do spożycia wody. W celu zmniejszenia stresu ciepła – upałów, podajemy kompleks witamin i elektrolitów.  W celu pobudzenia apetytu ptaków możemy dodatkowo zasolić wodę na okres 1 dnia. Działanie takie można stosować nie częściej jak co 5 dni. Ptaki powinny przebywać pod wiatami o odpowiedniej powierzchni, tak by ograniczać straty energii związane z poruszaniem się.

Dzięki takiemu rodzajowi tuczu, tusze gęsie uzyskują niepowtarzalny smak i aromat, który na całym świecie jest rozpoznawany pod marką „Polska Gęś Owsiana”.

Poprzedni artykuł

Żywienie prosiąt po odsadzeniu

Następny artykuł

Choroba wysokowydajnych krów - kwasica (sara)

Autor

Paweł Brodowicz

Paweł Brodowicz

Specjalista ds. drobiu

2 komentarze

  1. 23 czerwca 2016 at 00:32 — Odpowiedz

    Czy autor dobrze to przemyślał?

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.