Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak ważnym czynnikiem w produkcji drobiu jest woda. A przecież to ona stanowi od 50 do 75% masy ciała brojlera.

Często podkreślamy istotną rolę paszy, ale warto zastanowić się czy ona jest najważniejsza? Bo przecież to wody w całym okresie życia ptak zużywa prawie dwa razy więcej niż paszy.

W całym okresie odchowu ptaków woda powinna być łatwo dostępna dla każdej sztuki. W przypadku rasy Cobb na jedno poidełko kropelkowe powinno przypadać 10-15 sztuk. Dla rasy Ross: 10-12 sztuk na smoczek lub 30-35 sztuk na miseczkę.

Woda powinna być czysta, bezbarwna, wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Powinna mieć temperaturę około 10–15 stopni C.

Temperatura nie może być niższa, ponieważ ptaki wykorzystywałyby energię potrzebną do wzrostu na ogrzanie ciała. Ciepła woda natomiast nie zachęcałaby ptaków do jej spożycia oraz byłaby doskonałym miejscem do namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych.

Szczególnie ważnym okresem jest moment wstawienia piskląt, kiedy temperatura w kurniku sięga nawet 36 stopni Celsjusza. Wówczas należy zadbać o to, aby temperatura wody była odpowiednia. Powinniśmy tuż przed wstawieniem przepłukać linię pojenia świeżą wodą, natomiast dostawiane poidełka powinny być napełniane w ostatnim momencie przed zasiedleniem, aby nie dopuścić do nadmiernego ogrzania się wody. Nie zwalnia nas to jednak od ciągłej kontroli temperatury wody.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest ciśnienie wody. Zbyt duże lub za małe spowoduje, że ptak nie będzie w stanie napić się odpowiednio do swoich potrzeb.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na ocenę ciśnienia wody w liniach jest kontrolowanie ilości wody jaka wypływa z jednego nypla przez jedną minutę. W przypadku brojlera powinna osiągać ona w pierwszym tygodniu 40 mililitrów na minutę, w drugim – 50 ml/min i w kolejnych tygodniach – 60 ml/min, 70 i 90 ml/min.

Zachowanie czystości w liniach pojenia jest bardzo ważne, szczególnie gdy mamy do czynienia z preparatami, które zanieczyszczają linię pojenia i smoczki. Zalecane jest wtedy częstsze płukanie linii w trakcie cyklu. Możemy sobie pomóc w usunięciu zanieczyszczeń poprzez podawanie zakwaszaczy bądź środków czyszczących. Jedną z najłatwiejszych metod jest zastosowanie wody utlenionej w stosunku 50 ml/1000 litrów wody. Jest to stężenie bezpieczne dla ptaków.

Pamiętajmy, żeby woda dla drobiu była taką, którą sami bylibyśmy w stanie wypić. Dbajmy o jakość wody w kurnikach, a unikniemy wielu problemów zdrowotnych podczas chowu.

Poprzedni artykuł

Potrzeby loch = potrzeby hodowcy, cz.1

Następny artykuł

Podciśnienie w dojarce - jak je sprawdzić?

Autor

Katarzyna Tomaszewska

Katarzyna Tomaszewska

Specjalista ds. drobiu

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.