W poprzedniej części opisałam czym jest FPD oraz zaprezentowałam jak kontrolować zmiany skórne podeszwy stóp indyków. Przedstawiłam także założenia badania oceny wpływu materiału ściółkowego na jakość łap w odchowie indyków, jakie przeprowadzili specjaliści De Heus w hali odchowowej. Badanie przeprowadzono na stadzie indyczek Big 6, liczącym 25 tys. sztuk, 24.11.2015 r. Więcej o nim przeczytacie tutaj.

Jak przebiegało badanie? Jakie są jego wyniki?

Kontrola łap wykazała, że w okresie pomiędzy 14 a 27 dobą, czyli do zakończenia odchowu, najkorzystniejszą notę otrzymały ptaki znajdujące się w kwaterze z pelletem ze słomy. Ściółka ta pozwoliła się dobrze „wypracować”, nie tworząc skorupy. Dodatkowo szybko wysychała nawet w miejscach strategicznych czyli np. w pobliżu linii pojenia. Łapy ptaków z tego sektora były czyste oraz łatwe w ocenie.

Na 200 punktów możliwych do uzyskania (ocenie poddawano 100 sztuk z każdego kojca), ptaki z pelletu uzyskały tygodniowo średnio 15 punktów w 14 dobie, 22,5 w 21 dobie oraz 18,5 w 27 dobie życia. Dla porównania ptaki utrzymywane na słomie w tych samych okresach uzyskały analogicznie 46, 48 i 50 punktów, na trocinach 45,5 45 i 45 punktów, natomiast na torfie 33,5, 40,5 oraz 29 punktów. Należy przy tym pamiętać, że im mniejsza ilość punktów tym bardziej pozytywna ocena.

FPD
Wpływ rodzaju ściółki na występowanie FPD w okresie odchowu indyków (1-27 dzień)

Wynik testu wskazał, że pod względem FPD najkorzystniej wypada pellet z trocin. Średnia ocena jakości łap w poszczególnych tygodniach była lepsza niż na pozostałych ściółkach. Najlepsza również była jakość tej ściółki (w końcowym etapie 7,2 na 10 możliwych, torf i trociny 5,9, natomiast słoma 4,2).

Istotnym jest również fakt, że słoma w okresie odchowu została dościelona dwa razy, pellet i trociny – raz przy liniach pojenia, a torf nie był dościelany. Wpływ na uzyskany wynik może mieć między innymi fakt, że pellet sam w sobie jako materiał jest niewątpliwie bardziej chłonny i jednocześnie bardziej podatny namieszanie przez ptaki niż długo cięta słoma. W sektorze ze słomą już w początkowym okresie wytworzyła się na wierzchniej warstwie skorupa, natomiast pod nią pojawiła się wilgoć i pleśń. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ptaki utrzymywane na mieszance torfu z trocinami, mimo nie najlepszych łap do końca odchowu utrzymały najlepsze średnie wagi oraz przyrosty dzienne.

Zachowanie dobrej jakości łap w odchowie indyków jest inwestycją, która procentuje w końcowych okresach tuczu. Ptaki o zdrowych łapach chętniej żerują i cechują się lepszą kondycją ogólną, chociażby przez fakt, że nie są osłabione toczącym się w uszkodzonych łapach stanem zapalnym.

Warto poświęcić uwagę wykorzystywanej ściółce, obsadzie budynku oraz pozostałym czynnikom determinującym FPD. Dzięki utrzymaniu łap w zdrowej kondycji łatwiej będzie osiągnąć cel, czyli lepsze wyniki produkcyjne.

Poprzedni artykuł

Zaczerwienione, obrzmiałe wymiona

Następny artykuł

Ograniczenie wysokiego zużycia i kosztów paszy – praktyczne wskazówki

Autor

Joanna Kowalska

Joanna Kowalska

Młodszy kierownik produktu ds. drobiu

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.