Odpowiednie żywienie ptaków w pierwszych dniach to podstawa ich prawidłowego rozwoju. Poza paszą drugim,
równie istotnym składnikiem diety, bez którego niemożliwym staje się optymalny start ptaków jest woda.

Ptaki wypijają dwa razy więcej wody niż konsumują paszy, właśnie dlatego jej dostępność i jakość to kluczowe czynniki, wpływające na efekty produkcji drobiarskiej.

O złej jakości wody lub ograniczonym jej dostępie mogą świadczyć następujące symptomy: osadzający się kamień na poidłach, wilgotna ściółka, zróżnicowanie stada, biegunki czy też obwisłe wola. Nieodpowiednia woda lub jej brak spowalnia transport treści pokarmowej, co oznacza ograniczenie pobrania paszy, więc słabszy rozwój ptaków. Dane są przerażające – w 30% ferm komercyjnych woda jest zanieczyszczona pod względem bakteriologicznym.

Jak rozpoznać, że woda jest złej jakości?

Najszybszym i najłatwiejszym testem na jej sprawdzenie jest ocena organoleptyczna. Należy napełnić szklankę wodą z końca linii pojenia i zadać sobie pytanie czy jest się wstanie wypić tę wodę. Jeśli tak to bardzo dobrze, woda jest dobra. Jeśli nie to dlaczego ptaki mają ją wypić i truć się?

Co wpływa na jakość wody?

M.in. drobnoustroje, substancje dodawane do niej, sposób czyszczenia wody, sposób prowadzenia dezynfekcji.

Jeśli woda, którą spożywają ptaki wizualnie nie nadaje się do picia, należy bezzwłocznie skierować ją do badań laboratoryjnych oraz, co ważniejsze, poddać sanityzacji linię pojenia w kurniku.

Istnieje wiele sposobów sanityzacji linii podczas tuczu ptaków, jednakże najlepszym jest zastosowanie H2O2, czyli wody utlenionej. Stosowanie wody utlenionej zapewnia bezpieczeństwo podczas trwania cyklu produkcyjnego z wyjątkiem czasu, kiedy podawane są antybiotyki, szczepionki oraz preparaty witaminowe. Zazwyczaj odpowiednią dawką jest zastosowanie 50 ml/1000 l wody. Ilość ta nie wpływa na smak czy inne właściwości wody.

Jeśli jednak dawka okaże się nieskuteczna można ją zwiększyć. Interwencyjnie pozwala się na wzrost zastosowania wody utlenionej do 250 ml H2O2/1000 l wody. Należy jednak pamiętać, że przy takim zastosowaniu smak wody delikatnie zostanie zmieniony, co może lekko drażnić ptaki i powodować zmniejszenie spożycia paszy.

Roztwór wody utlenionej powinno stosować się przez 24 godziny. Dużą zaletą wody utlenionej jest łatwość użycia oraz usuwanie przez nią biofilmu, zalegającego w linii pojenia, co jest bardzo znaczące. Biofilm bowiem zawiera bakterie chorobotwórcze, takie jak Streptokoki, E-cola, Pseudomonas.

Często popełnianym przez hodowców błędem jest zalewanie linii pojenia wodą na kilka godzin, a nawet na kilka dni przed dostawą piskląt. Wówczas zimna woda o temperaturze 10 stopni szybko się nagrzewa, dochodząc do temp. 40 stopni C na kurniku. Optymalną temperaturą wody dla drobiu jest temp. 15 stopni. Wyższa nie jest chętnie pobierana przez ptaki. Ponadto cieplejsza woda to doskonałe źródło rozwoju dla bakterii, grzybów i biofilmu. Zalecane jest zalanie linii pojenia w momencie rozładunku piskląt, a następnie wymiana wody w instalacja optymalnie co 5 godzin w pierwszych dniach odchowu, a minimum 3 razy w ciągu doby.

Poza dbałością o jakość wody należy zadbać także o zapewnienie ptakom swobodnego dostępu do niej w każdym kolejnym dniu ich życia. Nie należy więc zapominać o odpowiedniej regulacji linii pojenia czy też o właściwej ilości poideł. Zła jakość wody oraz mniejsze jej pobranie skutkuje mniejszym pobraniem paszy, a wiec i mniejszymi przyrostami.

Niestety woda często pomijana jest przez hodowców, którzy nie przypisują jej dużego znaczenia i nie łączą z rozwojem zwierząt. To błąd. Woda jest najtańszym i podstawowym składnikiem diety. Woda o złej jakości wpływa na spadek pobrania paszy. Wówczas zdarzają się sytuację, że hodowcy niewłaściwie zrzucają winę na złą jakość paszy. Tymczasem, 95% przypadków, kiedy ptaki nie jedzą paszy wynika z braku wody lub wody z nieodpowiednimi właściwościami biochemicznymi czy fizykochemicznymi.

Warto zapamiętać i zastosować kilka prostych wskazówek:

1. zapewnić ptakom stały dostęp do wody;
2. dbać o jakość wody – badać ją poprzez ocenę organoleptyczną na kurniku;
3. stosować wodę utlenioną do sanityzacji linii – efektywnie i tanio;
4. zapewnić właściwą temperaturę wody ptakom, już od pierwszych godzin ich życia.

Poprzedni artykuł

Odchów jałówek - faza dojrzewania

Następny artykuł

Wybór karmnika dla prosiąt

Autor

Michał Szafryna

Michał Szafryna

Kierownik produktu ds. drobiu

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.