Właściwe zarządzanie paszą jest procesem bardzo istotnym i musi być wykonane w odpowiedni sposób, by przyniosło korzyści.

Dlatego warto:

  • zapewnić preparat mlekozastępczy prosiętom na porodówce od 3. aż do 12-14 dnia po urodzeniu. Ma to na celu zwiększenie pobrania suchej masy podczas laktacji i wzrost masy ciała przed i po odsadzeniu;
  • zapewnić paszę stałą od 5. dnia po urodzeniu, aby optymalnie przygotować przewód pokarmowy na okres odsadzenia oraz rozwinąć odruch pobrania paszy typu prestarter;
  • upewnić się, że prosięta mają dostęp do świeżej i czystej wody przez cały czas;
  • poprawić zarządzanie prestarterami i zdrowiem prosiąt, gdy minimalne pobranie paszy na porodówce zawiera się poniżej norm przedstawionych w tabeli (normy dla prosiąt ssących na porodówce; pobranie paszy podane jest w gramach na prosię na cały okres ssania, od 5. do 21. i 28. dnia). Postępowanie wg norm umożliwia uzyskanie optymalnego pobrania paszy zaraz po odsadzeniu:

odsadzenie prosiąt

  • pamiętać, że normy żywieniowe połączone z indywidualnymi warunkami na fermie determinują strategię wyboru żywienia i/lub odpowiedniego prestartera.
Poprzedni artykuł

Żywienie krów mlecznych na wielkotowarowych fermach

Następny artykuł

Kalkulacja produkcji jaj konsumpcyjnych - cz. I , czyli tzw. koszty „stałe”

Autor

Marcin Forkajm

Marcin Forkajm

Kierownik produktu ds. trzody chlewnej

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.