Jednym z częstych problemów, które pojawiają się w chlewniach jest kanibalizm zwierząt. Problem kanibalizmu dotyczy przeważnie warchlaków i tuczników. Prowadzi on do znacznych strat ekonomicznych w produkcji trzody chlewnej. Straty te związane są z zahamowaniem przyrostów masy ciała, wybrakowaniem zwierząt, zwiększonymi kosztami leczenia oraz nawet padnięciami.

W ostatnich latach, pomimo wielu usprawnień w zakresie warunków odchowu świń oraz modyfikacji zasad żywienia, problem kanibalizmu nadal pozostaje jednym z uciążliwszych, gdyż jego przyczyn może być wiele. Są to m.in.:

  • Niewłaściwy mikroklimat w chlewni (przeciągi, wysokie stężenie szkodliwych gazów, zbyt wysoka wilgotność), stres związany ze złą wentylacją oraz nieodpowiednią temperaturą w pomieszczeniu. Zbyt duża amplituda temperatury (dzień /noc) również przyczynia się występowania kanibalizmu.
  • Żywienie (brak prawidłowej proporcji energii i białka w mieszance, niski poziom soli w paszy, wysoka zawartość mykotoksyn w paszy, niedobór składników mineralnych). Według niektórych naukowców przyczyną obgryzania ogonów i uszu mogą być niedobory sodu, miedzi, cynku, magnezu.
  • Warunki utrzymania zwierząt (zagęszczenie w kojcu, zbyt częste mieszanie zwierząt – na nowo muszą tworzyć hierarchię), zbyt duża liczba zwierząt przypadająca na koryto. Wzrost agresywności świń jest często wynikiem walki o miejsce przy korycie, dostęp do wody oraz legowisko

Jak wspomniałem, jedną z przyczyn może być niedobór soli. Obserwacje i doświadczenia pokazują że poziom soli w mieszance może wpływać na częstość obgryzania ogonów. Zwiększenie soli w paszy może nawet o 50% obniżyć liczbę przypadków obgryzania. Podwyższenie poziomu soli powoduje jednocześnie wzrost ilości pobieranej wody. Należy pamiętać o tym, że jeżeli liczba poideł jest niewystarczająca oraz przepływ wody w poidle jest zbyt wolny to zwiększenie poziomu soli w paszy może przynieść efekt odwrotny, gdyż pojawi się czynnik stresu jakim jest walka o dostęp do wody.

Sól wprowadzona jest do mieszanek w celu bilansowania poziomu sodu.

W przypadku występowania kanibalizmu, uzasadnione jest zwiększenie, przez ok 10 dni, poziomu soli. Jednak dokonując tego zabiegu należy pamiętać o zapewnieniu zwierzętom nieograniczonego dostępu do wody.

Można stwierdzić że kanibalizm (obgryzanie ogonów i uszu) jest trudny do wyeliminowania, gdyż dość znaczna liczba zróżnicowanych przyczyn kanibalizmu jest zasadniczym powodem trudności w ustaleniu tego najbardziej prawdopodobnego. Na szczęście jego występowanie i skutki można ograniczyć przez eliminacje czynników sprzyjających tej przypadłości.

Poprzedni artykuł

Jak walczyć z FPD? Jakie są jego przyczyny?

Następny artykuł

Dbałość o dobrostan krów. Targi rolnicze w Sitnie

Autor

Maciej Spławski

Maciej Spławski

Specjalista ds. trzody chlewnej

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.