W poprzedniej części pisałam, że zaspokojenie potrzeb loch zapewnia jednocześnie realizację potrzeby hodowców, co do efektywnej produkcji, czyli osiągania wysokich parametrów produkcyjnych przy optymalnych kosztach produkcji. Opisane zostały cele loch w gospodarstwie. Jakie to cele? Przeczytacie tutaj.

A jakie zadania ma locha w sektorze inseminacji oraz loch prośnych?

  • Zostać prośną – co wydaje się być oczywiste.

Niezwykle ważne jest zapewnienie jak najwyższego wskaźnika skuteczności inseminacji, na co ma wpływ metoda inseminacji/krycia, flushing, dobrana pasza zadawana do woli, odpowiednie warunki przy kryciu (światło, kojce pojedyncze) etc. Na wyniki produkcyjne loch w kolejnym cyklu duże znaczenie ma kondycja loch w chwili pokrycia/inseminacji, a także wcześniejsze wyselekcjonowanie loch do krycia pod względem ich wyników produkcyjnych. Ruja powinna być widoczna i silnie zamanifestowana. W okresie około-inseminacyjnym należy ograniczyć stres u loch.

  • Utrzymanie ciąży.

Locha musi być w tym okresie zdrowa, niezbędna jest więc wiedza o statusie zdrowotnym stada loch oraz rozsądna i pełna opieka weterynaryjna. Konieczne jest zapewnienie warunków ograniczających potencjalne zachorowania oraz stres (środowisko, w których przebywają lochy, dostępność wody), a także czasu, w którym lochy trafiają do kojców grupowych, odpowiednia selekcja loch przy grupowaniu oraz szybkie eliminowanie „powtórek” z grupy loch. W okresie prośności powinno się odbudować kondycję loch po okresie mleczności, jednak nie wolno doprowadzić do ich zatuczenia. Schemat żywienia i jakość zadawanej paszy mają tu wielkie, często niedoceniane, znaczenie.

Poprzedni artykuł

Korekcja racic

Następny artykuł

Słabe przyrosty - tucz brojlerów

Autor

Karolina Zielińska

Karolina Zielińska

Specjalista ds. trzody chlewnej

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.