Oprócz optymalnego pobrania paszy w okresie około odsadzeniowym, niezwykle ważne jest by zapewnić młodym prosiętom dobry start.

Stosowanie prestarterów jest istotne ponieważ pomaga prosiętom:

 1. Przeżyć

  Pobranie składników pokarmowych przez prosięta ssące może być czynnikiem limitującym, ponieważ średnia wielkość miotu rośnie na całym świecie. Preparaty mlekozastępcze są dobrym źródłem energii w pierwszych dniach po urodzeniu (1- 12 dni). Stosowanie preparatów mlekozastępczych może poprawić wskaźnik przeżywalności przed odsadzeniem i ograniczyć stosowanie zastępczych lub sztucznych macior.

 2. Rosnąć

  Stosowanie preparatów mlekozastępczych w pierwszych dniach po urodzeniu (1-12 dni) w połączeniu z podawaniem stałego prestartera (od 5 dnia życia do odsadzenia) poprawia pobranie suchej masy (SM) przed odsadzeniem. Wyższe pobranie SM przed odsadzeniem poprawia przyrost prosięcia przed i po odsadzeniu.

 3. Nauczyć się trawić

  Podawanie paszy stałej ssącym prosiętom w okresie przed odsadzeniowym ma pozytywny wpływ na rozwój układu pokarmowego, poprzez stymulowanie enzymów trawiennych, a także zwiększenie powierzchni kosmków jelitowych. Wyższe pobranie suchej masy przed odsadzeniem jest potrzebne w celu zwiększenia absorbcji składników pokarmowych w jelicie cienkim po odsadzeniu.

 4. Nauczyć się jeść

  Zadanie paszy stałej od młodego wieku (od 5 dnia i później) jest konieczne dla wykształcenia rozwoju odruchu jedzenia u młodych prosiąt. Pobranie prestartera przez prosię w pierwszym tygodniu po urodzeniu jest niskie (tylko kilka gramów), ale wczesny kontakt z paszą i karmnikiem, połączony z silnym odruchem poznawczym wokół koryta daje lepsze pobranie paszy przed odsadzeniem. Pobieranie prestartera przez prosięta umożliwia im osiągnięcie właściwych przyrostów oraz uzupełnia niedobory mleka matki.

 5. Nauczyć się pić

  W okresie odsadzenia, zarówno prosięta ssące jak i odsadzone mają wysokie zapotrzebowanie na świeżą i czystą wodę. Jedzenie i picie są ze sobą powiązane, ponieważ prosięta zwykle piją w trakcie jedzenia. Im więcej prosiąt je przed odsadzeniem tym wcześniej prosięta nauczą się pić wodę ze smoczków.

Poprzedni artykuł

PWB - potencjał wzrostowy brojlerów

Następny artykuł

Budując oborę zaplanuj silosy paszowe

Autor

Marcin Forkajm

Marcin Forkajm

Kierownik produktu ds. trzody chlewnej

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.