Istnieją dwie opcje zaopatrzenia swojej produkcji w zwierzęta służące do remontu stada, czyli loszki i knurki hodowlane:

  • w zwierzęta pochodzące z zakupu. W tym przypadku należy jednak dysponować budynkiem służącym do kwarantanny, która umożliwi sprawdzenie statusu zdrowotnego zwierząt, tak aby odpowiednio pasował do zwierząt już bytujących na obiektach fermy. Niestety zawsze przy wprowadzaniu nowej partii osobników z zewnątrz istnieje możliwość złamania bariery bioasekuracyjnej.
  • wychów zwierząt we własnym zakresie (wydaje się najlogiczniejszym rozwiązaniem). Przy tej opcji należy odpowiednio wcześniej, na etapie projektowania budynków, przewidzieć ilość pomieszczeń i potrzebną do odchowu młodych osobników infrastrukturę. Należy również zaopatrzyć fermę w odpowiednią ilość zwierząt prarodzicielskich.

W momencie zasiedlania fermy wiadome są, określone wcześniej i odpowiednio dobrane do strategii ekonomicznej, założenia produkcyjne i obrót stada. Poniżej przedstawiono jedną z opcji, przewidującą stado 110 loch produkcyjnych prowadzonych w systemie tygodniowym w cyklu otwartym:

Planując nowe obiekty oraz przyszłość swojej hodowli należy pamiętać o tym, iż do wyboru mamy kilka systemów produkcji w stadach loch. W Polsce najpopularniejsze są systemy: tygodniowy w większych fermach oraz trzytygodniowy w mniejszych stadach. Jednak występują także systemy dwu-, cztero- i pięciotygodniowy. Przy podejmowaniu decyzji należy rozważyć wady i zalety wszystkich systemów, ponieważ każdy z nich wymaga odmiennego rozplanowania budynków i przewidzenia zupełnie innej ilości miejsc na poszczególnych sektorach. W przypadku wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do specjalistów zajmujących się planowaniem strategii hodowlanej oraz projektowaniem obiektów inwentarskich dla trzody chlewnej, np. specjalistów z działu rozwoju agrobiznesu Agra-Matic z firmy De Heus. Pomogą oni w odpowiednim zasiedleniu budynku.

Specjaliści Agra-Matic zajmują się także m.in. koordynacją całego procesu inwestycji w nowe lub remontowane obiekty. Dbają o spójność całego zakresu inwestycji od pomysłu do realizacji, pomagają w procesie uzyskiwania decyzji środowiskowych, warunków zabudowy, pozwoleń na budowę. Doradzają w zakresie technologii chowu, żywienia, środowiska, budownictwa, wyposażenia.

Poprzedni artykuł

Lis, kura, worek ziarna i rzeka

Następny artykuł

Jak zadbać o prawidłowy odchów jałówek? Cz. 3: osiągnięcie posiadanej masy

Autor

Maciej Bendlewski

Maciej Bendlewski

Kierownik produktu ds. trzody chlewnej

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.